Novinky na serveruProgramy a projektyO naší organizaciKdo je to dobrovolníkNáš časopisFotogalerie z akcíKontaktujte nás
 





Na hlavní stránku
 
Programy a projekty:
 
FIT PRO ŽIVOT
Měníme věci kolem nás
Příhraniční výměna projekt
Výchova bez násilí na dětech
Společný vývoj a propagace nových služeb pro děti a mládež v partnerských městech ÚL a Chemnitz
Dobrovolnická služba v Muzeu a Knihovně
VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE
Nezaměstnaní – Projekt Vítej!
Kurz Silní rodiče – Silné děti®
PANEL humanitárních organizací
Klíče pro život
Přeshraniční výměna
projektů
Akreditace dobrovolnické
služby pro organizace
Evropská dobrovolná služba
Sociálně aktivizační služba
pro rodiny s dětmi
Program 3G
Sociální rehabilitace
Rada dobrovolnických center
Dobrovolníci v nemocnicích
Křesadlo
Metodické středisko
Programu KOMPAS
Rozvoj dobrovolnictví
 
 
 
 
 
 
 
Starší projekty:
 
Firemní dobrovolnictví
SEBE-VĚDOMÉ DĚTI
Olympiáda
Studenti dětem
Make a Connection
Rozvoj občanských ctností
Obdivuhodní senioři
Klíčový krok
Projekt POLIS
Časopis


FIREMNÍ DOBROVOLNICTVÍ - PROJEKTY 2008

PRVNÍ AKCE PROJEKTU FIREMNÍHO
DOBROVOLNICTVÍ ANEB JAK SE STĚHOVAL FOKUS

Tisková zpráva ze dne 18. září 2008

Ústí nad Labem - V úterý 16. září proběhlo stěhování největší ústecké neziskové organizace. Tou je Fokus, sdružení pro péči o duševně nemocné, které již 16. rokem poskytuje v ústeckém regionu zázemí klientům s psychiatrickou diagnózou. Vystěhování třípatrového objektu na Střekově a přesun zařízení do nové budovy ve Vaňově bylo první akcí svého druhu; své síly zde totiž spojili dobrovolníci ze Severočeských vodovodů a kanalizací, a.s., klienti Fokusu a koordinátoři Dobrovolnického centra o.s. v Ústí nad Labem v rámci pilotního projektu firemního dobrovolnictví. Společnost SČVK uvolnila na akci dvanáct dobrovolníků a tři stěhovací vozy, které pendlovaly téměř bez zastávky mezi sídly na opačných březích Labe. Spolu se zaměstnanci SČVK se do akce zapojili tři koordinátoři Dobrovolnického centra a patnáct klientů a zaměstnanců samotného Fokusu. Stěhování proběhlo v rekordně krátkém čase a všechny tři organizace zkušenost vyhodnotily jako obohacující a veskrze pozitivní.

Severočeské vodovody a kanalizace se rozhodly zapojit do pilotního projektu firemního dobrovolnictví jako první z velkých společností v Ústeckém kraji. Koordinátorem tohoto projektu je Dobrovolnické centrum, o.s., které poskytuje potřebné know-how podložené téměř desetiletou zkušeností.

Firemní dobrovolnictví je v dnešní době velmi frekventovaným pojmem. Jedná se o nezištnou dobrovolnou pomoc firem neziskovému sektoru – firmy uvolní na jeden den své pracovníky (případně techniku) a umožní jim pomoci potřebným. Díky kontaktu s hendikepovanými lidmi a okamžitými viditelnými výsledky je tato forma pomoci ve světě jednou z nejoblíbenějších filantropických aktivit.

Přestěhovat Fokus – zadání znělo celkem triviálně. Když jsme se však my tři z Dobrovolnického centra (Andrea, náš „Polský Řehoř“ (dobrovolník EVS) a má maličkost) sešli spolu s dvanácti dobrovolníky z akciové společnosti Severočeské vodovody a kanalizace a lidmi z Fokusu ve vile na Střekově, zas tak triviální nám tento úkol nepřipadal. Snad stovky pečlivě zabalených a popsaných krabic, fólií obalený kancelářský nábytek, obrazy, židle, stoly, pohovky, mohutný kulečníkový stůl a sem tam ještě zapojený počítač. Toho všeho tři plná patra.

Ráno bylo velmi chladné; tak chladné, že se spousta pracantů na pohyb spojený se stěhováním začínala těšit. Chvíli to vypadalo i na déšť, ale pak se Ten Nahoře slitoval a mraky poslal pryč. Po kávě na zahřátí se hory nábytku přestaly jevit tak nepřátelsky a po úvodní válečné poradě maratón s krabicemi a skříňkami začal. Polovina zaměstnanců a klientů Fokusu se přemístila do nového objektu ve Vaňově, kam stejně s nimi zamířila i tři plně naložená, SČVaKem zapůjčená stěhovací auta, polovina zůstala na Střekově. Následná synchronizace vozů, dobrovolníků, klientů i koordinátorů byla obdivuhodná a práce postupovala neskutečně rychle. Šest dalších „otoček“a necelých pět hodin potřeboval netradičně vzniklý tým na přemístění veškerého zařízení; ve dvě odpoledne bylo hotovo. Občerstvení a dárečky z rehabilitačních dílen Fokusu byly příjemnou tečkou na závěr.

Zazněla i závěrečná slova díků a uznání, a to nejen z úst Mgr. Ivany Vlčkové, ředitelky sociálních služeb Fokusu, ale i z úst Mgr. Lenky Černé, ředitelky Dobrovolnického centra, o.s., která je také manažerkou projektu firemního dobrovolnictví. Lenka Černá rovněž celou akci pojmenovala součinností dvou světů a upozornila, že SČVK se staly na severu Čech průkopníkem v oblasti nové formy pomoci neziskovým organizacím, která podtrhuje sociálně odpovědné chování firem. O přínosu této akce zaměstnancům nepochybovala ani Ing. Iveta Kardianová, manažerka pro komunikaci a marketing ze SČVK, a.s., která mimo jiné řekla, že pocit z pomoci potřebným se ničím nahradit nedá.

Zaznamenala a sepsala Jana Komínová, koordinátorka FD, 20.9.2008

Fotogalerie ZDE



SLAVNOSTI SVATÉ BARBORY ANEB JAK JSME POMÁHALI V D.R.A.K.u

Máme za sebou druhou úspěšnou firemně-dobrovolnickou akci. Tentokrát se konala v Liberci a dobrovolníci z akciové společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. při ní pomáhali libereckému občanskému sdružení D.R.A.K.

Občanské sdružení D.R.A.K. je svou činností zaměřeno na pomoc zdravotně postiženým osobám a osobám, které o ně pečují. Oběma skupinám nabízí ucelenou podporu zahrnující poradenství, vzdělávání, aktivizační programy, psycho-rehabilitační setkání a volnočasové aktivity. Pro lidi s postižením nabízí například rehabilitační plavání, kurzy práce s PC, pomoc při osamostatňování se a osvojování sebeobsluhy, podporu při rozvoji prosociálních kompetencí a speciální poradenství v oblasti kompenzačních pomůcek, sociálního zabezpečení, vzdělávacích příležitostí a profesní orientace.

Každoročně 4. prosince toto sdružení pořádá Den otevřených dveří spojený se Slavností sv. Barbory. Adventní akce, která je spojena s vánočními dílnami, rok co rok přiláká na stovku návštěvníků. Zdraví i hendikepovaní si zde mohou vyzkoušet třeba vázání tradičních barborek, pečení a zdobení vánočních perníčků či výrobu ozdob a svícnů. Nejinak tomu bylo i letos, ale navrch ještě D.R.A.K. otevíral zbrusu novou ekologickou zahradu. Při tom všem klientům a zaměstnancům pomáhali dobrovolníci právě ze společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, a.s.

Sedmnáct vodohospodářů ze čtyř úseků společnosti, která působí na území Ústeckého a Libereckého kraje pomáhalo v D.R.A.K.u na dvě party. První se sjela v Liberci hned ráno a někteří už za sebou měli dlouhou jízdu – z Teplic to je do Liberce bratru sto třicet kilometrů, z Litoměřic snad ještě o chlup více.

Ti „dopolední“ pomáhali s výrobou vánočních dekorací a slavnostní výzdobou prostor sdružení. Práce klevetících dobrovolnic u dlouhého stolu plného chvojí, červeno-zelených mašlí, ořechů a sušených pomerančů skýtala nostalgický pohled připomínající výjev z obrazů Josefa Lady; být tam místo vánočních propriet hromada peří, byli jste o sto let zpátky při jeho draní. Vánoční atmosféru dokreslovaly koledy a vůně punče linoucí se z kuchyňky, kde se připravovaly dobroty na odpolední slávu. Dobrovolníci - otužilci se tužili venku na zahradě; dámy zdobily terasu a stromky a na pány zbyl úklid stavebního materiálu.

Odpolední parta dorazila na společný oběd, který představoval kotel bramboračky, v níž stála lžíce, s voňavým chlebem. Krátce po obědě se začali sjíždět návštěvníci; těch na vozíku se ujali pánové dobrovolníci, aby s nimi celou slavnost absolvovali. Dámy dobrovolnice se pro změnu ujaly vlády nad kuchyní, kde se servíroval punč, cukroví a zbylá bramboračka.

Vánoční atmosféra, tradiční vůně, chutě, koledy a milá slova všechny beze zbytku pohltila. Ať jste se nacházeli kdekoli v poměrně rozlehlém areálu D.R.A.K.a, ať jste dělali cokoli, klient, zaměstnanec, koordinátor, návštěvník, dobrovolník, zdravý, postižený – s přibývajícím časem byla společnost tak promíchána, že se všichni cítili být jen součástí krásné jednoty vytržené z místa i času a cítili se být „tak nějak jako doma“.

Nevím, jak hodnotí své zážitky dobrovolníci, i když z kusých útržků a fragmentů zaslechnutých konverzací myslím, že vesměs pozitivně. Za sebe ale mohu říci, že pokud se první akce vydařila na jedničku, tahle si zaslouží – především díky úžasné práci a nasazení dobrovolníků ze SČVK – jedničku s hvězdičkou. O prolínání světů, poznávání se, inspiraci a porozumění se v souvislosti s dobrovolnictvím slýchá a čte často, ale zažít to v praxi – to je dar. Dar, za který děkuji nejen všem dobrovolníkům, se kterými jsem měla to štěstí se setkat, ale i svým kolegům, spolupracovníkům a klientům všech zařízení, ve kterých jsme pomáhali.

Přeji Vám všem, kteří čtete tento článek, krásné a klidné Vánoce, rok 2009 plný zdraví, spokojenosti a štěstí a moc se těším na další spolupráci s Vámi.

Bc. Jana Komínová
Koordinátorka firemního dobrovolnictví
Zapsáno 5.12.2008 v den mezinárodního dne
dobrovolníků



PROJEKTY 2008









Podporovatelé
 
     
  Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem © 2005, Všechna práva vyhrazena | Mapa serveru