Novinky na serveruProgramy a projektyO naší organizaciKdo je to dobrovolníkNáš časopisFotogalerie z akcíKontaktujte nás





Na hlavní stránku
 
Novinky na serveru:
Mailing list
Archiv
 


NAPSALI O NÁS:


Ústecký deník - o L. Zpěvákové, 13. 3. 2012, str. 3




Přeshraniční výměna, DOTACE




DOBROVOLNICKÝ KOMPAS POMÁHÁ DĚTEM S PROBLÉMY
Handicapované děti učí dobrovolníci komunikaci, spolurozhodování a respektu
RADEK STRNAD, http://ustecky.denik.cz

Ústí nad Labem/ Částku 160 tisíc korun dostalo ústecké Dobrovolnické centrum (DC) z veřejné sbírky Pomozte dětem na program Kompas. Podobně uspěla ústecká pobočka Člověka v tísni (ČvT) s podporou doučování romských dětí.

Centrum pořádá pro znevýhodněné i jinak handicapované děti a jejich dobrovolníky každý měsíc společné akce.

„Například sportovní odpoledne na lezecké stěně, přenocování v Tisé či vánoční besídky. Podobný program nás čeká i letos, na něj jsme dostali peníze z Pomozte dětem,“ řekla Klára Vlčková, která má v DC Kompas na starost

V současnosti je v Ústí v Kompasu zapojeno 18 dětí a jejich 6 dobrovolníků. „Každá šestidětná skupina má své 2 dobrovolníky po celou pětiměsíční spolupráci. Některé skupiny činnost brzy ukončí a vzniknou nové. Ročně tak užívá her a kamarádských schůzek na 35 dětí,“ informovala Vlčková.

Novinkou ústeckého Kompasu je skupina dětí ve věku 7 až 8 let . „V naší klubovně občas trénují králíka Bobeše, jindy hrají hry. Klubovnu však především využívají pro zahájení schůzek a pak odcházejí za sportovním či kulturním programem, který si vymýšlejí společně. Učí se komunikovat, spolurozhodovat, respektovat názor druhého vyjít si vstříc. To jsou hlavní hodnoty Programu Kompas,“ uvedla Lenka Černá.

Dobrovolníci z Kompasu by měli být příkladem dětem z neúplných rodin. „Snažíme se, aby dvojice tvořili muž a žena a děti mohly sledovat vzory chování obou. Většina z nás si vzpomene na tábory a soustředění, kde jsme sledovali své vedoucí a trenéry. Byli nám vzorem, dost nás v životě ovlivnili. Snažíme se sledovat, jak se tato práce vyplácí, nakolik se daří děti ovlivnit. Zjistili jsme, že program posiluje sebedůvěru dětí, jejich rozhodování. Naučí se lépe komunikovat s dospělými a vrstevníky, což některé nutně potřebují,“ připomněla Klára Vlčková.

„Roční náklady programu Kompas jsou asi 500 tisíc korun. Patří sem mzda koordinátora, odměna pro odborníka, který vybírá dobrovolníky a dohlíží na kvalitu služeb, vybavení klubovny a nájem či energie pro ni,“ řekla Lenka Černá, ředitelka DC.

Podpora Pomozte dětem DC těší, ale nestalo se to poprvé. „Z devíti ročníků veřejné sbírky jsme žádali čtyřikrát a pokaždé jsme podporu obdrželi. Jsou to vzácné peníze. My žádáme ob rok a na to, co právě nejlépe umíme a chceme dětem nabízet,“ konstatovala vedoucí DC.

Na projektu doučování romských dětí, na který dostal peníze Člověk v tísni, se dříve podílelo i DC. „Společně jsme prověřovali metodiku doučování romských dětí přede dvěma roky. ČvT přinesl nápad, zajistil prostředky a my zkušebně zapojili 30 rodin, v nichž dobrovolníci pomáhali s doučováním. Mravenčí práce jednotlivců ve prospěch těch, kteří byli pro většinu z nás vyloučeni ze „slušného“ života, se vyplatila. Ani jedno z dětí nepropadlo, dobrovolník pozitivně motivoval nejen doučované dítě, ale i jeho sourozence a rodinu,“ řekla Lenka Černá. A dodala: „Dnes je doučování doma doménou ČvT, my se věnujeme jiné práci.“







Podporovatelé
 
 

 

 
Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem © 2005, Všechna práva vyhrazena | Mapa serveru